404 Minister financií Peter Kažimír: 300 eur je viac ako dosť. Keď nemáte dcéru a psa « Moral&Banal

Minister financií Peter Kažimír: 300 eur je viac ako dosť. Keď nemáte dcéru a psa

Minister financií Kažimír v televíznej debate vyhlásil, že by dokázal vyžiť z mesačného príjmu 300 eur. Od obyvateľstva si tým vyslúžil búrku nevôle.

„300 eur? Čo má doma kľučky zo zlata? Ja žijem už tri roky zo 150!“ napísala nám do redakcie anonymná invalidná dôchodkyňa. Kameň do televízora vraj nehodila iba preto, že nemá na elektriku. Ministrove slová sa jej do uší dostali v šóre pred samoobsluhou počas jesenného výpredaja minuloročných vajec.

Reakcia prišla obratom: „Sám by som sa vedel spratať aj do menších príjmov,“ ospravedlňoval sa zahanbený Kažimír a na vysvetlenie dodal: „”Momentálne si to neviem predstaviť z hľadiska udržania životnej úrovne mojej rodiny. Viete, koľko toho zožerie môj pes? Nemôžem ho nechať zdochnúť alebo riskovať, že sa mu z nekvalitnej stravy prestane lesknúť srsť. Veď je to najlepší priateľ človeka. Alebo jednapolročná dcéra. Tá mi ohromne zvýšila náklady. Odkedy jazdí na tom superdrahom aute, na ktoré som minule vymyslel ďalšiu daň, rodinné náklady definitívne prekročili hranicu 300 eur. Ľutujem, ale nedá sa to podliezť.“.

Ministrovo vyhlásenie o skromnej peňaženke je súčasťou rozsiahleho plánu prinútiť ľudí vyžiť z mála. Po tom, ako sa mu úspešne podarilo zdaniť státisíce milionárov, sa opitý úspechom nedávno pokúsil siahnuť na platy sudcov a prokurátorov. Znechutilo ho, že sú chránení výrokom Ústavného súdu: “Bolo by dobré, keby sa táto kategória ľudí, ktorí sú takisto ľudia a berú peniaze od štátu, nedostávala do pozície krkavcov v danej situácii.“ A dodal: „Keby to boli psi a leskne sa im srsť, nepoviem ani slovo. Ale nám ide o ľudí.“. Našťastie, výrok Ústavného súdu nechráni napríklad učiteľov, preto im motivovaný Kažimír dá šancu vyžiť z minima aj budúci rok, a ak pôjde všetko naďalej dolu po masle, aj mnoho ďalších rokov. Minister je odhodlaný plniť vyhlásenie vlády a hľadať ďalšie rezervy, čo v praxi znamená , že sa zameria aj na ďalšie skupiny ľudí, ktorých nemá kto ochrániť.

Zvyšok politickej scény však na ministrove slová reagoval rozpačito, niektorí politici dokonca neveriacky. Hranicu 300 eur vraj nie je možné podliezť, oni sami sa už roky balansujú na hrane. A to aj napriek ochote okolia pomáhať, kde sa dá – skúsenosť má aj Ján Fígeľ, ktorý bol na tom kedysi tak zle, že musel prijať pomocnú ruku v podobe bytu. Na druhej strane, ochota by bola: „Zmrazíme platy!“ vyhlásil politický zástupca SDKÚ Ivan Štefanec, ktorého na druhý deň zahliadli v záložni kupovať zánovnú mrazničku.

Aj napriek rozporuplným reakciám minister Kažimír na svojom postoji trvá. “A čo som mal povedať? Ondruš s Nicholsonovou povedali, že 300Eur je málo a zdrbali ich, tak som to aspoň skúsil!”, dodal podráždený.

Jeho snaha však zaujala aj v Holywoode a povráva sa, že by si mohol zahrať hlavnú úlohu v pripravovanom pokračovaní kasového trháku 300.

-jk-

pošli na vybrali.sme.sk

čítajte viac v rubrike z domova

ŠKANDÁL: Na pezinskom gymnáziu riaditeľ vytiahol robertka!

BRATISLAVA, (MoBa) Nie sú tomu ani dva dni, čo Slovenskom otriasol škandál na kanadskej škole.…

Fico vidí budúcnosť v slobodomurároch

BRATISLAVA, (MoBa) Najlepší slobodomurárski majstri vyrastajú na Strednej odbornej škole (SOŠ) v Zlatých Moravciach.…

Bratislavský kraj sa zmení na Bratislavský Kras

BRATISLAVA, (MoBa) Príroda je najmocnejšia čarodejka. Sila vodného živla, ktorý si tisíce, možno aj milióny rokov razí svoje podzemné cestičky a vytvára tak dychvyrážajúce podzemné kulisy, je na Slovensku dobre známa.…