404 Kaliňák: Zrušíme frašky pri obstarávaní, dodávateľov vyberieme priamo « Moral&Banal

Kaliňák: Zrušíme frašky pri obstarávaní, dodávateľov vyberieme priamo

BRATISLAVA, (MoBa) Po tom, čo prokuratúra aj súdy oznámili prípravu oficiálnych cenníkov pre nespratných občanov, novinky pripravuje aj minister vnútra Róbert Kaliňák. Na verejnom obstarávaní chce ušetriť desiatky miliónov Eur.

 

Asi každý občan si dokáže predstaviť, aké tony byrokracie sú spojené s verejným obstarávaním. Verejné obstarávanie v súčasnej podobe zamestnáva tisíce úradníkov, minú sa tony papiera a nakoniec sa ešte pridávajú ďalšie komplikácie pri výbere toho správneho dodávateľa. Tomu by mal byť koniec.

 

Róbert Kaliňák predstavil novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá zabráni šafáreniu s ľudskými zdrojmi na ministerstvách a úradoch. Zanikne tiež úplne zbytočný Úrad pre verejné obstarávanie. Obstarávať bude centrálne Róbert Kaliňák. Výber podľa ceny sa úplne zruší a ministerstvo si bude môcť vybrať preferovaného dodávateľa bez zbytočnej byrokracie. “Hovadiny do 200 000 EUR budeme obstarávať cez centrálne trhovisko. Do centrálneho trhoviska budú môcť ponuky zadávať všetky subjekty, no ministerstvo vždy vyberie toho, s kým sa vopred dohodlo. Ostatní aspoň nevydjú z cviku. Normálne kšefty budeme zadávať na priamo, bez zbytočných súťaží, ktoré stáli našich sociálnych partnerov aj štát zbytočne veľa času, stresu a peňazí.”, uviedol minister. Takto odpadne množstvo byrokracie a papierovačiek a na personálnych nákladoch sa ušteria desiatky miliónov Eur ročne.

 

„Aj doteraz vyhral verejné obstarávanie väčšinou ten, kto sme chceli, no predstieranie korektného postupu stálo kvantum času a zbytočných peňazí. Tomu bude odteraz koniec. Zaváži, či je ponuka ekonomicky výhodná pre mňa, stranu a kamarátov. Právna úprava je jednoduchá, od uchádzačov o verejné zakázky vyžaduje len schopnosť čítať medzi riadkami“, dokončil minister.

 

Takúto právnu úpravu nám bude závidieť celý svet. Obdiv už stihol vyjadriť Silvio Berlusconi i David Rath.

 

-rk-, foto a natreté vlasy Pravda.sk

V príápade, že sa z ušetreného času a verejných prostriedkov tešíte, prosím podporte tento článok na vybrali.sme.sk alebo iných sociálnych sieťach.

pošli na vybrali.sme.sk

čítajte viac v rubrike z domova

Tisíce ľudí oslavovalo znovuzvolenie Hermana van Rompuya

BRATISLAVA, BRUSEL (MoBA) Tisíce ľudí vyšlo v piatok do bratislavských ulíc spontánne osláviť znovuzvolenie Hermana van Rompuya za prezidenta Európskej Únie.…

Galko to s priamou demokraciou myslí vážne!

BRATISLAVA, (MoBa) Exminister obrany to s priamou demokraciou myslí vážne. Počas plodnej debaty na nemenovanej sociálnej sieti sa verejne prihlásil hneď k niekoľkým bodom novovzniknuvšej Ústavy, ktorú napísali internety.…

Imunitu vezmú poslancom a vrátia občanom

Sústredený tlak a vytrvalosť. Piatkový anti-gorilí protest v Bratislave prinútil zodpovedných činiteľov konať.…