404 Kaliňák: Zrušíme frašky pri obstarávaní, dodávateľov vyberieme priamo « Moral&Banal

Kaliňák: Zrušíme frašky pri obstarávaní, dodávateľov vyberieme priamo

BRATISLAVA, (MoBa) Po tom, čo prokuratúra aj súdy oznámili prípravu oficiálnych cenníkov pre nespratných občanov, novinky pripravuje aj minister vnútra Róbert Kaliňák. Na verejnom obstarávaní chce ušetriť desiatky miliónov Eur.

 

Asi každý občan si dokáže predstaviť, aké tony byrokracie sú spojené s verejným obstarávaním. Verejné obstarávanie v súčasnej podobe zamestnáva tisíce úradníkov, minú sa tony papiera a nakoniec sa ešte pridávajú ďalšie komplikácie pri výbere toho správneho dodávateľa. Tomu by mal byť koniec.

 

Róbert Kaliňák predstavil novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá zabráni šafáreniu s ľudskými zdrojmi na ministerstvách a úradoch. Zanikne tiež úplne zbytočný Úrad pre verejné obstarávanie. Obstarávať bude centrálne Róbert Kaliňák. Výber podľa ceny sa úplne zruší a ministerstvo si bude môcť vybrať preferovaného dodávateľa bez zbytočnej byrokracie. “Hovadiny do 200 000 EUR budeme obstarávať cez centrálne trhovisko. Do centrálneho trhoviska budú môcť ponuky zadávať všetky subjekty, no ministerstvo vždy vyberie toho, s kým sa vopred dohodlo. Ostatní aspoň nevydjú z cviku. Normálne kšefty budeme zadávať na priamo, bez zbytočných súťaží, ktoré stáli našich sociálnych partnerov aj štát zbytočne veľa času, stresu a peňazí.”, uviedol minister. Takto odpadne množstvo byrokracie a papierovačiek a na personálnych nákladoch sa ušteria desiatky miliónov Eur ročne.

 

„Aj doteraz vyhral verejné obstarávanie väčšinou ten, kto sme chceli, no predstieranie korektného postupu stálo kvantum času a zbytočných peňazí. Tomu bude odteraz koniec. Zaváži, či je ponuka ekonomicky výhodná pre mňa, stranu a kamarátov. Právna úprava je jednoduchá, od uchádzačov o verejné zakázky vyžaduje len schopnosť čítať medzi riadkami“, dokončil minister.

 

Takúto právnu úpravu nám bude závidieť celý svet. Obdiv už stihol vyjadriť Silvio Berlusconi i David Rath.

 

-rk-, foto a natreté vlasy Pravda.sk

V príápade, že sa z ušetreného času a verejných prostriedkov tešíte, prosím podporte tento článok na vybrali.sme.sk alebo iných sociálnych sieťach.

pošli na vybrali.sme.sk

čítajte viac v rubrike z domova

Bratislava bude Svetovým hlavným mestom kreslenia 2013, 2014 aj 2015

BRATISLAVA, (MoBa) Košice budú budúci rok hostiť kultúrny festival Európske hlavné mesto kultúry 2013.…

Učiteľov v školách nahradí Váhostav

BRATISLAVA, (MoBa) Avizovaný štrajk učiteľov má zaujímavé rozuzlenie. Prišlo k nemu po relácii Sobotné Dialógy v Slovenskom rozhlase, kde premiér Fico konečne objasnil, v čom je problém.…

Ľudia z Gorily mieria na lukratívne fleky!

BRATISLAVA, (MoBa) Aktérom kauzy Gorila sa naozaj darí. Ich schopnosti si všimol celý svet a strhla sa bitka, kto ich potenciál využije naplno.…